mmunoz2022
mmunoz2022 mmunoz2022
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

21 kg of apples cost $210. How many kilograms of apples can you get with $270 ?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 11-09-2020

Answer:

27 kg

Step-by-step explanation:

Step 1:

21 : 210 = x : 270

Step 2:

210x = 5,670

Answer:

x = 27

Hope This Helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Folgers coffee is priced at 12.88
What is another word for melody?
Which reason best explains why “The Beginnings of the Maasai” can be classified as a myth? It has fantastic features that help to explain the reason for the Maa
A __ needs a host to survive ? Bacteria Virus Cell Nucleus
Why was it considered economical to use enslaved labor? Enslaved laborers earned low wages. Enslaved laborers received only food and housing. Enslaved laborers
Is (5, 7) a solution to the equation y = x + 2?
Solve this equation for y, in terms of x. 16x - 4y = -8
1. Presentar a su mejor amigo? (forma informal) *
I need help with solfege
Mention any there objectives of Accounting​