georgeames99 georgeames99
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 4 pounds of sugur cost $2, the cost of 1 pound of sugar cost

Respuesta :

saramagentacool saramagentacool
  • 11-09-2020

Answer:

50 cent

Step-by-step explanation:

Answer Link
CreepyWoods CreepyWoods
  • 11-09-2020

Answer:

.50¢

Step-by-step explanation:

50 cents = 1 pound

$1.00 = 2 pound

$1.50 = 3 pounds

$2.00 = 4 pounds

basically adding 50 cents equals to $2

Answer Link

Otras preguntas

Jane says that she can use addition to show that the graphs of 2x - 3y = 1 and 2x + 3y = 2 are intersecting lines. In two or more complete sentences, describe t
True or false all children, even infants, benefit from learning experience that are purposeful, challenging and achievable.
The oxygen molecule is made up of three atoms of the same element. True False
What is 5026+(4157-X)=2x
how did the colonist recat to the no taxtation without representation
what was the original name of the first successful English colony in north America?after that colony grew and became more prosperous, what was its name
A point lies in quadrant ii. after a rotation of negative 90°, the point will lie in quadrant _____.
Two numbers total 68 and have a difference of 16. Find the two numbers.
Lindsey is writing a narrative about her trip to the beach. What order would be best for her details? A) pros and cons B) chronological order C) order of imp
A college student invests $11,000 in an account paying 8% per year compounded annually. In how many years will the amount quadruple?