baddiex06
baddiex06 baddiex06
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school cafeteria spent $2,700 for ingredients necessary to prepare 450 meals. What is the rate spent per meal?

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 11-09-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

If we divide the amount they spend by the amount of meals they make, we get 6. So this means that they spend $6 per meal.

Answer Link

Otras preguntas

Which two men are largely credited with establishing the steel and oil industries in the united states?
Bill ate 1/4 pound of trail mix on his first break during a hiking trip. On his second break, he ate 1/6 pound. How many pounds of trail mix did he eat during b
What do you think is the most important structure in the Urinary System?
Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth? EVERY ANSWER THAT EXPLAINS, I WILL GIVE 5 STARS A
What is fair trade? trading only with those who treat their workers fairly trade that guarantees large profits for indigenous workers trade that
How do you think the perspectives of the Europeans and the Taino people would vary?
Describe the elements of the extension q the fourth root of 2 over the field q the square root of 2
Help me with 4 and 5 please ❤️
Why do "opposites" have more in common than "non-opposites"? a.They share a continuum. b.Non-opposites are the same thing. c.Aristotle's doctrine of the mean st
write a related subtraction fact for 7+3=10