twyn453w8r
twyn453w8r twyn453w8r
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

10.) Riley purchased 4 bows for $1.59 each and 3 headbands for $0.99 each. Write and then evaluate an expression for
the total cost of the hair supplies,

Respuesta :

geraldbeam21 geraldbeam21
  • 11-09-2020

Answer:

(4 x 1.59) | (3 x .99)

Step-by-step explanation:

Because 4 bows times 1.59 then 3 headbands for .99

Answer Link

Otras preguntas

differences between coniferous and deciduous trees​
PLS HELP PLS HELP PLS HELP
Factor completely 4x^2+ 20x. O 4(x^2 + 5x) Ox(4x + 20) O 4x(x + 5) O Prime
will be giving brainliest to the correct one, no links or account will be reported:)
It’s system of equations but it needs to be solved in substitution if you can answer I’ll give five stars
Julio bought 7 science fiction novels (s) and 7 comic books c) from the bookstore. His purchases can be represented by the expression 7(s + c). Part B: The cost
Plz help mee......well mark brainliest!
trna used in a sentence
Read Jessica’s argument about pet ownership: Although pet ownership is a huge responsibility, pets can help people become physically and psychologically healthi
What was the attitude of soldiers entering WWI? How did this change once fighting began?