melodyalcazar30 melodyalcazar30
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

a 24-pack of coke costs $8.49 but a 12-pack of coke cost $5.49. tell what the unit rate is for each pack of coke and which one as the better rate

Respuesta :

ahabibbeigi ahabibbeigi
  • 14-09-2020

Answer:

for 24 pack it's about .35 cents each coke but for the 12 pack its about .46 cents for each coke.. the 24 pack is better

Answer Link

Otras preguntas

Mom is AO and Dad is BB - what blood types are possible? 1-A, B, and AB 2-AB and A 3-AB and B 4-Just B
What is the common name of Methamphetamine Hydrochloride? ​
increase 2.75 by 1/4
A truck moves 60 km West, and then 80 km North, and then travels in a straight line back to its starting point. The distance travelled by the truck is ____km an
How is there some sort of karmic retribution in the world? Explain in 5 sentences.​
Marlee has to find the point that divides the line segment between the points P(-6, 10) and R(2, -4) exactly in half. Marlee states: "the answer is M(-2, 3). Si
ANSWER USING STEPS: find the inverse function of y=-5x-7
Is DNA replication the same as cell replication? Or are they two different things?
Given h(t) = -2(t+ 5)^2 +4, find h(-8).
If the shortest side in a 30° 60° and 90° triangle is a half an inch long find the length of the other two sides