emilysiegel4740 emilysiegel4740
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

Writing expressions- Cost in dollars per pound of grapes if p pounds cost $2.97

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 14-09-2020

Answer:

2.97p

Step-by-step explanation:

each pound of grape costs $2.97

p pounds are bought. Multiply:

2.97p is your answer, or 2.97 * p.

~

Answer Link

Otras preguntas

The Spanish Empire was one of the largest empires in the history of the world ?
Sheldon is a long distance runner. He can run one mile at a constant pace of 6 4/5 minutes. If he maintains that pace, how many miles can he run in 30 minutes?
What process of change describes a woman who quits smoking after seeing an aunt die of lung cancer?
"what evidence supports the hypothesis that rna was the genetic material early in evolutionary history"
How did the navigation acts and mercantilism contribute to the causes of the Revolutionary War?
How many minutes equal 5.4 days? Enter your answer in the box.
What were some of the "time bombs" being experienced by the states under the articles of confederation? In other words, identify congress' weaknesses; what did
Definition: this condition of democracy is found in the declaration of independence: "governments are instituted among men, deriving their just powers from the
Benjamin franklin believed a major reason for colonial population growth was: a. Couples marrying later than in europe. b. Rapid advances in medical science. c.
Sam, alfredo, and juan want to start a small u.S. Business. Juan will fund the venture but wants to limit his liability to his initial investment and has no int