sarahraaish
sarahraaish sarahraaish
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

an 8 oz box of cocoa puffs costs $1.59 and a 2-pound box costs $6.79. which box is a better buy

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-09-2020

Answer: 8 oz..

1 pound= 16oz if 8oz=1.59 so add it up 4 times 8+8+8+8= 32 which = 2 pounds total 8=1.59 8+8= 1.59x2=3.18 8+8+8=1.59x3=4.77 8+8+8+8/ 1.59x4= 6.36 so all of them eights will = up to 2 pounds and 8 is obviously less

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find a real number between each pair of numbers 4.14 and 29/7
What is a entrepreeneur?
In brown v. board of education, who instigated the lawsuit? the students the teachers the parents the schools
What did Lee hope to gain by invading the North?
The island of cuba is substantially larger than the island of jamaica
What is a goverment that is run by the people either directly or indirectly
what is the estimated area of a lake?
The earth system concept emphasizes which of the following? Question 2 options: how everything on the earth is interconnected how you can study each system
the science that deals with the study of the stuff that makes up the universe is chemistry??
what is the unit ratio of 35 and 84