jennifermedcalfe jennifermedcalfe
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kate wants to buy 2.5 pounds of Peanuts that cost $2.60/lb. and 3 1/2 pounds of M&Ms that cost $8.50 per pound. How much will this mixture cost all together?

Respuesta :

katerowlandsss katerowlandsss
  • 15-09-2020

Answer:

36.25

Step-by-step explanation:

multiply 2.5 and 2.6 (6.5)

then multiply 3.5 and 8.5 (29.75)

add them together

Answer Link
grsdegsde grsdegsde
  • 15-09-2020

Answer:

The mixture will cost $36.25 all together.

Step-by-step explanation:

3 1/2 Ib x $8.50= $29.75

2.5 Ib x $2.60= $6.50

29.75 + 6.50 = $36.25

The mixture will cost $36.25 all together.

Answer Link

Otras preguntas

Segments with the lengths of 6, 8, and 10 units will form what type of triangle? Select the best answer from the choices provided. A. right B.isosceles C. equil
Solve the problem please
Help anyone can help me do this question,I will mark brainlest.​
find the midpoint of the line segment with endpoints p1 (5/3,5/12) and p2 (-1/3,7/12)​
Pls answer my question it is urgent it is Notice writing
how does microbes useful for treating wastewater sewage​
A result of the Louisiana Purchase was that it increased the land available for American settlement. it made the United States three times larger. it increased
If a gas is kept in a container with a constant volume and the pressure is reduced, how will the temperature of the gas be affected?
How high is a tree that cast a 33ft shadow at the same time a9ft post casts a shadow w
Calculate the upthrust on a object immersed in water if the object displace water of mass 2 kg.(g=9.8m/s²) ​