avenus16447
avenus16447 avenus16447
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

a store is selling 10 apples for 5.99 what is a cost of one apple?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 15-09-2020

Answer:

~$0.60

Step-by-step explanation:

Divide 10 with 5.99:

5.99/10 = 0.599

Round to the nearest hundredths.

0.599 rounded to the nearest hundredths = ~0.60

~$0.60 is the cost of one apple.

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a physical health benefit provided by playing team sports? a. a spiritual connection to others b. lower cholesterol c. developing poise und
which is the following statements best characterizes the change in trend for refugees seeking entry to the US from 1999 to 2009?
how do you know what a factor is
A colony of 50 bacteria doubles in size every 170 minutes. What will the population be 680 minutes from now?
Emma is thinking of subscribing to an e-magazine. The subscription price for one year is $5 per month, which will be withdrawn from Emma's checking account. Exp
2. Why do you think the plague has been such a problem in the past? What effects has the plague had?
What Multiplies to 2 and adds up to Negative 2
how does gravity affect the two components of projectile motion?
what is the definition of an angle?
Which metamorphic rock was used to build the Roman Coliseum slate gneiss marble schist?