fhjlfljfdfjhjbb84 fhjlfljfdfjhjbb84
  • 15-09-2020
  • Business
contestada

The normal selling price per unit of a product is $480, and its total cost per unit is $375. Using the total cost concept, calculate the markup per unit.

Respuesta :

andromache andromache
  • 20-09-2020

Answer:

The markup per unit is $105

Explanation:

The computation of the markup per unit is shown below:

Markup per unit is

= Normal selling price per unit - total cost per unit

= $480 - $375

= $105

We simply deduct the normal selling price per unit from the total cost per unit so the markup per unit could come

Hence, the markup per unit is $105 and the same is to be considered

Answer Link

Otras preguntas

Who won the 2016 election?
Nutritional requirements during the adolescent years are a. decreased. b. the same as any other stage of life. c. increased. d. irrelevant.
Which of the following is not a way to treat a burn? answer running cold water on it gauze and elevation applying oil on the burn skin grafts
Jen wants to enlarge a 4 inch by 6 inch photo so that the longer side will be 14 inches how long will the shorter side be
How does the supremacy clause in the constitution define the issue regarding the conflict between the state and federal law?
How do i find x and all three sides?
If one senator is suing another senator, what court would hear the claim? a. Court of Appeals c. District Columbia Court b. Court of Federal Claim d. State of M
which scientist was the first to propose the heliocentric model of the universe
Which of these uses ethos? A. Dribble it. Pass it. Throw it. We want a basket. B. The Thunderclouds have won 10 out of 12 games this season, and they are
the equation to the problem