prettypotatohead123
prettypotatohead123 prettypotatohead123
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Bethany sells roses and petunias. The expression 3r + 2.5p gives the cost (in dollars) of r roses and p petunias.

What is the cost of 7 roses and 8 petunias?

Respuesta :

nodadbigpp
nodadbigpp nodadbigpp
  • 15-09-2020
each rose is $3
7 roses so 7 x 3 = $21
each petunia is $2.50
8 petunias so 8 x 2.5 = $20
$21 + $20 = $41

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

explain how percent yield is calculated
Including 5% sales tax, an inn charges $137 per night. Find the inn’s nightly cost before the tax is added.
Write the equation - 4x + y=4 in slope-intercept form.
Mr. Santino Need a total of 406 forks for his restaurant. He currently has 278 4th of each set has 12 Forks. What is the minimum number of sets of 40 should buy
3 reasons with evidence mcdonalds should change their menu to have healthier options please even 1 reason is better than nothing
Read each sentence and identify if it has a double negative, I miss placed modifier, a dangling modifier, or if it is correct as is. 1. There wasn’t no way i
What is the answer to 37+45?
I really need help please!!!
Read the quotation from The Old Man and the Sea. Everything about him was old except his eyes and they were the same color as the sea and were cheerful and unde
What are 5 biotic and abiotic features of an eagle??