tishoterthanu tishoterthanu
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

Team jerseys are either $188.94 for 6, or $243.92 for 8. Find each unit price and tell which cost has the lower price per jersey.

Respuesta :

j0j045
j0j045 j0j045
  • 16-09-2020

Answer:

$243.92 for 8 is cheaper

Step-by-step explanation:

To find the unit price for the 6 shirts you would do 188.94 divided by 6.

To find the unit price for the 8 shirts you would do 243.92 divided by 8

for 6 shirts it's: $31.49/shirt

for 8 shirts it's: $30.49/shirt

Answer Link

Otras preguntas

Adult siblings John, Sam, and Andy are in disagreement over how to split the proceeds of a piece of land left to them by a rich uncle who recently died. The unc
The solution to a system of equations is (6-3). Choose two equations that might make up the system. Y= -3x+6 Y=2x-9 y=-5x+27 y=2x-15 y=-4x+27
Liquids are important to living things for all of the following reasons
If I a reaction occurs when a piece of metal is placed in a solution what can you conclude about the solution
How do you graph y= 2x -7
help help help help​
How to graph this. Will give brainiest!!!
in a community, there are five brown squirrels,five grey squirrels,and ten white squirrels. what is tge relative abundance of brown squirrels?​
help 8th grade history need in 20 minutes​
What was the political effects on American society during the Great Depression?