haylinjade haylinjade
  • 11-03-2014
  • Mathematics
contestada

a 12-pounded bag of dog food costs $12.36. a 15-pounded bag of cat food cost $15.30. which is a better deal???

Respuesta :

ashleymarie1270
ashleymarie1270 ashleymarie1270
  • 11-03-2014
The 15 pound of cat food because if you divide 15.30 by 15 it gives you 1.02 which is the price per pound.
For the dog food you would divide 12.36 by 12 to get 1.3.
The price per pound for the cat food is cheeper the the dog food which means you get more food at a lower cost.

Hope this helps!
Answer Link
palomavilla28 palomavilla28
  • 12-03-2014
15 pounded because when you divide is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Need help on number 2
Because there are controversial issues surrounding the use of ____________ , such as the use of stem cells to cure disease, it is important for society to have
The sum of 2 numbders are 21 the 2nd number is six times the first number work out the two numbers
which word describes something that is a part of a country’s nonmaterial culture
Find the perimeter of ABCD below.
Why do you think Mao refers to the united states and other western democracy's as the forces of imperealisim
what are the scopes of microeconomy​
PLEASE HELP ME 30 POINTS + BRAINLIEST 1. Simplify the following expressions. Show work for each. (3xy^3)(2x^3y) and (x^2+2x+3)(x^2-2x-4)
What is the radius of the circle?
BIG POINTSSimplify[tex](m+5)^2-(m-5)^2[/tex]