lgay0838311 lgay0838311
  • 11-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $ 6. Each lemon was the same price.
What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

swim21 swim21
  • 11-10-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

the total was 6 dollars, and there were 8 lemons. so 6/8 = 3/4 = 0.75

hope this helps!! :)

Answer Link
emilyyang123
emilyyang123 emilyyang123
  • 11-10-2020

Answer:

.75 cents each

Step-by-step explanation:

if you divided the 6 dollars by the 8 lemons then you get 0.75

Answer Link

Otras preguntas

The diagram below is a scale drawing of a farmer's vegetable garden, where the length is 12 inches and the width is 8 inches. The actual garden has a scale of 1
What is the intensity of the electric current in one coil, if the number of the coils is 10, length of the coil is 5m, and magnetic induction is 8T?
Thesis for of mice and men. The prompt is “based on your research, identify and analyze a human rights issue in your novel and show how it relates to real life
5-4x(x+2)=9 Find rhe X need the whole thing
Which property is dependent only on the atomic structure of the compound? * total thermal energy melting point volume mass
PLZ HELP ME OVER HERE!!
This part of the nucleus is the "noodle soup" form of DNA. helppp
Answer and i will give brainly
I'd really appreciate help- this is due in around 8 hours :"D
Why do some women believe they should have the right to vote? A. Women now went to school B. It was a natural right C. Women knew how to save money D. Women und