prajaygaming876 prajaygaming876
  • 11-10-2020
  • Mathematics
contestada

i need help in this qustion.each unit costs 14p.how much do 942 units costs?

Respuesta :

Thelondonbrain
Thelondonbrain Thelondonbrain
  • 11-10-2020

Answer:

£131.88 or 13188 pence

Step-by-step explanation:

1 unit = 14p

942 units = 942 x 14

942 units = 13188p

£1 = 100p

13188 ÷ 100 = £131.88

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this asap
Donald sells 760 marbles every day. He sells each marble for 1.5 dollars. For how many days does Donald need to sell marbles to earn 3420 dollars?
Which sentence is punctuated correctly? A. On her Mediterranean cruise, Mamie visited Barcelona, Spain; Nice, France; and Pisa, Italy. B. The dates of the meet
Which is the adverb phrase in the sentence? Now Patricia, in jeans and a plaid shirt, rides above the rangeland of eastern Oregon. A. above the rangeland B. in
How did farmers in New England respond to the Industrial Revolution? (5 points) Most farmers began to specialize in single crops in response to greater manufact
Doctors warned people to stay away from the medical tent where patients were being treated in order to avoid contagion. (4 points) Container Infection Disaster
Which is the correct verb form for this sentence? She said that the film's main theme __________ on relationships between family members. A. center B. centering
Solve (3x-2)/((2x+1)(x-3)-(2x+1)/((2x+1)(x-3))
A ellos __________ mucho la familia.
The value in cents of 4 quarters and x dimes is