zhairz223 zhairz223
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

1. Sam bought a soft drink for four dollars and six candy bars. He spent a total of twenty-two
dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

urbabyxoxo
urbabyxoxo urbabyxoxo
  • 12-10-2020
22 minus 4 is 18

18 divided by 6 is 3

each candy bar sam bought was $3
Answer Link

Otras preguntas

Is there some trick, pattern, or a given grammatical structure that would tell me when I need to use the Spanish word "a" in front of a verb's infinitive? Like
Why did the smaller states want the larger states to give up their claim on western territories? The smaller states couldn’t conduct interstate commerce. The sm
HI GUYS CAN U HELP ME WILL UPVOTER?
What's the answer to this problem
surveillance meaning
what is the final electron acceptor in aerobic respiration
Fall of the House of Usher, excerpt By Edgar Allan Poe Upon my entrance, Usher rose from a sofa on which he had been lying at full length, and greeted me with a
Is this close to Kenosha wi
Read the sentence below and select the correctly spelled word that best fits the following sentence: After they are done working out, _______ going to come over
Which problem will have the greater quotient, 376.0÷93 or 376÷93.01?explain how do you know?