loadingdot loadingdot
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Granola costs $3.25 per pound. Raisins cost $6.50 per pound. How many pounds of raisins can be mixed with 10 pounds of granola to make a mixture that is $4.00 per pound?

Respuesta :

cely38203 cely38203
  • 12-10-2020
You multiply the pounds cost$ by the 10 pounds when you get that amount you divide it by the cost of granola per pound that will give you 4.$ per pound
Answer Link

Otras preguntas

Is bile autotroph or heterotroph nutrition?
A rectangular field has an area of 2100 square feet. The length of the field is 50 feet. How wide is the field
Why can't you use the Zero-Product Property to solve (x-1)(x+3)=1?
A recipe that makes 7 servings calls for      cup of apple juice and  cup of cranberry juice. How many cups of juice are there per serving?  A.  B.  C.  D.
What did African Americans gain during WWII?
Which plot structure is found commonly in fairy tales, folk tales, and myths?
What caused the French and Indian war?
Which shares the same phylum as the hawk?a. fungib.whalec.jellyfishd.sunflower
170000 in scientific notation
A recipe that makes 7 servings calls for      cup of apple juice and  cup of cranberry juice. How many cups of juice are there per serving?  A.  B.  C.  D.