perzr06 perzr06
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 4.25 pounds of fish for $10.20. What is her unit rate (cost per pound)?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 12-10-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the pounds

$10.20/ 4.25 pounds

$2.40 per pound

Answer Link
himynameisbobby
himynameisbobby himynameisbobby
  • 12-10-2020

Answer: The answer is 2.4

To find out the cost per pound, you just have to divide. For example, in this problem, you would divide 10.20 by 4.25 to see how much money it is for one pound of fish

Answer Link

Otras preguntas

How were people punished if they were drunk in the middle ages
what takes place when you inhale and exhale ?
What takes place when you inhale and exhale
Find dy/dx 2x+3y=sinx
find x and IJ is HK is an altitude of triangle HIJ
factor using ac-method and factor completely, 25x²-95x-20= ______ thanx for the help.
What is the highest common factor (HCF) of 60 and 45?
How do the media affect which issues the public thinks are important?
how to find cube root of 0.125
factor the trinomial or state that it is prime 4y²+54y-90