hornry hornry
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$43.95. What is the unit price of the pairs of gloves​?

Respuesta :

Abudhar5805 Abudhar5805
  • 13-10-2020

Answer:

5.89 dollars

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we use t/q where t is the total price and q is the quantity.

Therefore, it costs 5.89 dollars for a pair of gloves.

Answer Link

Otras preguntas

The distribution of the money that campers spend on souvenirs has mean $12 and standard deviation $1.20. Find the average spent by a specific camper who had a z
I may be asking a lot but these questions are due for tomorrow’s so please bare with me:)
what is 8c x 2 x 2 - c + 3 + 2c x 2 x 2 - c + 2WILL GIVE BRANLIEST IF CORRECT
what is the difference between transferring electron and sharing electron​
What is 346.54 to the nearest square foot?
Why all worms are not same?​
Sodium only has one naturally occuring isotope, Na23 , with a relative atomic mass of 22.9898 u. A synthetic, radioactive isotope of sodium, Na22 , is used in p
what can we learn from the deeds of national heroes?​
PLEASE HELP!! Physics ~ 50 points
Hhhhheeeeelllppppp pls