rhsg7wugwyehehhehe rhsg7wugwyehehhehe
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A cabinetmaker buys 3.5 liters of oak varnish. The varnish costs $4.95 per liter. How much does 3 liters of varnish cost?

Respuesta :

iivory
iivory iivory
  • 13-10-2020

Answer:

I believe the answer is $14.85

Step-by-step explanation:

This is because 3x4.95 is 14.85.

Answer Link
billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 13-10-2020

Answer: $14.85

Step-by-step explanation:

Multiply the unit cost but the number of units.

$4.95×3= $14.85

Answer Link

Otras preguntas

Complete the sentence with the correct verb form. Ustedes ____________ los monumentos durante su viaje. vio vimos visteis vieron
Which is an example of how exercise enhances health and well-being? A.Creates hormonal balanceB. increases cortisol levelsC.increases dophamine levels D. Decrea
World War II ended completely in April 1945 when the Allied forces reached Berlin.
Why is cellular respiration the opposite of photosynthesis?
In solution at 25°c , the [H+] is 3.5× 10-6M what is the [OH-]
Can I have help ASAP with any of the questions you know. Pls.
Which expression is equivalent to 10x^2y + 25x^2? A) 5x^2(2y + 5) B) 5x^2y(5 + 20y) C) 10xy(x + 15y) D) 10x^2(y + 25)
What was the importance of the buddy dean television show (1957) to social dance forms and music in america?
Plz PLZ PLZ answer this
What is the subordinate clause in the following sentence the server finally took our order after we had waited for twenty minutes