gamergirlkarina gamergirlkarina
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jenny wants to serve fruit punch at her party. She plans to buy a punch bowl that costs 5$ and fruit punch that costs 1.40$ per liter. If p represents the number of liters of fruit punch that she buys, which expression can be used to find how much it will cost Jenny to serve punch at her party?

Respuesta :

ryanadamec0920
ryanadamec0920 ryanadamec0920
  • 13-10-2020
The answer is Y=1.40p+5
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x please help me
Which of these countries was split into four parts immediately after World War Il? germany japan italy austria
First aid care for someone who has fainted includes: A. Call 911 B. Do NOT give fluids C. Have the person lie flat for about fifteen minutes D. B and C
I'm Filipino ,does any body here know the connection of philippine's and America?​
-6 = 1/4w -1/2 solve for w
a ball of mass 0.15 kg is attached to one end of a string 1.10 m long. the ball moves in a horizontal circle with a speed of 12 m/s. determine the magnitude of
heyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
Sami has a bag full of 4900 marbles of three different colors which include blue, green and black in the ratio 16:13:20. Find the number of each colored marbles
What are the coordinates of B
what figurative language is from poetry?