marelyc91 marelyc91
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 4 bags of bananas for $29.88. How much would it cost if u were to buy 6 bags?

Respuesta :

jimbobtoe jimbobtoe
  • 13-10-2020

Answer:

44.82

Step-by-step explanation:

29.88 divided by 4 is 7.47 times 6 is 44.82

Answer Link
mohammadkilani966
mohammadkilani966 mohammadkilani966
  • 13-10-2020

Answer:

44.82$

Step-by-step explanation:

4:29.88

6:x

4x=179.28

x=44.82$

Answer Link

Otras preguntas

What is the remainder when (2x3 + 4x2 − 32x − 40) ÷ (x − 4)?
Two children playing on a spinning merry-go-round take turns riding and pushing. The merry-go-round slows, stops, and then speeds up again as the children switc
William H. Seward secured the purchase of Alaska from:
Your company environment is very large, including several windows firewalls. how can you remotely configure the firewall on several servers at once?
which multipier does the word kilo represent
which activity offers the most health benefits?
Which word best completes the sentence below? That painting is the most ________ representation of an imagined creature-a yeti-I've ever seen. (4 points) Select
In the first state constitutions, which branch of government was given the most power?
If you flip three fair coins, what is the probability that you'll get a head on the first flip, a tail on the second flip, and another head on the third flip?
What happened in 1821 that encouraged the further development of Western trade routes, some of which crossed the Oklahoma Territory?