zzaasofia90 zzaasofia90
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

Evan bought 5 pounds of bananas for $10. How much did he pay per pound?​

Respuesta :

scelle1025 scelle1025
  • 13-10-2020
$2 per pound of bananas
Answer Link
jamesjohnsonnota
jamesjohnsonnota jamesjohnsonnota
  • 13-10-2020
$2 per pound of bananas hope this helped
Answer Link

Otras preguntas

What is the coefficient of the variable in the expression 2 − 5x − 4 + 8? A: −5 B:−4 C:2 D:8
Evaluate 2x-4y for x = 2 and y = 4.
Simplify using positive exponents a^4b^-3/ab^-2
According to John Locke, the "natural rights" are separation of powers will of the majority and power social contracts and voting life, liberty, and property
In which stage of the plot do readers meet the characters and become acquainted with the conflict? a. Rising action b. Resolution c. Climax d. Exposition
Factor completely 5ab + 3ay + 5b + 3y. (5b + 3y)(a + 1) (5b − 3y)(a + 1) (5b + 3y)(a − 1) Prime
Using your knowledge of punctuation, choose the best place to put a comma: The long winding road was dark and ominous.
Identify the sentence that is not in logical order. a. In these early days of surfing, participating in the sport could determine one's social class. b. The c
If the dimensions of a parallelogram are doubled, the perimeter will also be doubled. True False
Mr. Martin is giving a math test next period. The test, which is worth 100 points, has 29 problems. Each problem is worth either 5 points or 2 points. Write a s