jesssieslife jesssieslife
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose that 24 inches of wire costs 96 cents.
At the same rate, how much (in cents) will 47 inches of wire cost?

Respuesta :

Bbbumblebee123
Bbbumblebee123 Bbbumblebee123
  • 13-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

24inches = 96 cents

To find the cost of 1 inch, divide 96 cents by 24.

1 inch = 96/24 = 4 cents

Then to find the cost of 47 inches, multiply by 4.

47 inches = 47 x 4 = 188 cents.

Answer Link

Otras preguntas

State two reasons why the large ground finch and sharp-billed ground finch could live on the same island but not compete for food, even though they both eat mai
Is the underlined verb transitive or intransitive? Far beneath the surface, the octopus squirted its ink at a predator. A. intransitive B. transitive
Refining a food usually (increase or decreas) its nutritional value.
do you think there should be different trigonometry for flat or plane based shapes compared to spherical objects
As if to underscore his lack of ________ in financial policy, he briefly roiled currency markets on Thursday by saying at the press conference that the yen shou
the form of ser that you would use in order to answer the question, eres estudiante? is
Why did the us resist become imperialistic?
Are hydrangeas Monocots or Dicots?
how many square tiles with sides 1 ft long on each edge would be needed to the floor of an 8-by-13ft room
Omg I need help.....