pumpkinbelle2008
pumpkinbelle2008 pumpkinbelle2008
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4.5 pound of apples costs $22.50. how many pounds for a dollar?

Respuesta :

TwistedZodiac
TwistedZodiac TwistedZodiac
  • 13-10-2020

Answer:

.2 lbs

Step-by-step explanation:

4.5/22.5

Answer Link
thesmartguy1084
thesmartguy1084 thesmartguy1084
  • 13-10-2020

0.2 pounds as 4.5 / 22.5 = 0.2

Answer Link

Otras preguntas

Shaniqua is constructing an isosceles triangle to use as a model in her Algebra class. The perimeter of her triangle is 24 inches. Shaniqua uses the equation
Kirsten has 25 coins. In her collection she has dimes and quarters. If the total is $4.00. How many dimes and how many quarters does she have? Part A: Write
spanish help on some questions? 1.) which of the following will you see at fun fun cave in the dominican republic? a.) coral reefs b.) 500 species of plants c
Which word best completes this sentence a rodolfo le gusta _____ fiestas.?
e^x = 25 ...................
What do the Tuck boys do when they arrive home? A. They make lunch for Winnie. B. They hug their father.
The total cost of the movie and theater rental is $ 1,500. what equation shows the how the the cost per student depends on the number who attend
what is the ability of an individual to survive and reproduce in its specific environment?
I need help on this please !!
An ice cream shop owner wants to find out what new flavor of ice cream he should sell in his shop. Which method would be the BEST way for the owner to do this?