nwhitis06
nwhitis06 nwhitis06
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

the price for rosemary is 49 cents for 6 ounces. what is the price in dollars per pound?

Respuesta :

mali4cubs mali4cubs
  • 14-10-2020
16 ounces= 1 pound
16x.49= $7.84
Answer Link

Otras preguntas

Whats 6 and 2/3 -4 and 1/6.
Who discovered that the Earth took 365 days to move around the Sun?
in a(n) , cities and suburbs are so close together that they form one big urban area.
4 ways in which sport can support nation building
evaluate expression 8s-5t+s2;s=4,t=1
Which process do plants use to turn sunlight into food energy?
Which of the following circulatory system diseases is also referred to as hypertension? A. High blood pressure B. Stroke C. Atherosclerosis D. Heart attac
what happens to the molecules when the gas is compressed
The original klan used terror to keep African Americans from voting after the civil war, the rebirth of the klan had a broader aim to
Adam is going to cook a turkey for 14 people and wants to allow ¾ lb of turkey for each person. 1lb = 450 g How much would a turkey cost for 14 people? £