kaylin1988
kaylin1988 kaylin1988
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

MATH HELP ASAP PLEASE

MATH HELP ASAP PLEASE class=

Respuesta :

judyryamada
judyryamada judyryamada
  • 14-10-2020

Answer:

53lbs

Step-by-step explanation:

if he bought three bags of gravel that are 20 lbs. each then he would have 60 lbs. of gravel. In the end he only had 7 pounds left so you would subtract 7 from 60 and get 53 pounds.

7+x=60 or 60-7=53

i hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

The leader of the Mensheviks was _____. ----Martov----
how do you delete text from a slide
explain a strategy you could use to compare 2/6 and 5/8
Describe how phospholipids form a barrier between water inside the cell and water outside the cell
evaluate expression 8s-5t+s2;s=4,t=1
according to the law of conservation of energy, when a lawn mower uses 750 J of chemical energy from gasoline, how much of this energy will be transformed into
In 1792, thomas paine wrote a pamphlet called " on the king if England's speech." this pamphlet most likely inclued what
Prepackaged rolled oats cost $4.96 for a 42 ounce container. What is the unit price of the rolled oats?
You have gotten advice that you should spend no more than 30% of your take-home pay on rent. Your take-home pay is $1,400 per month. How much can you afford to
the abolitionists main goal was to?