You are selling pizzas to raise money for a school field trip. Cheese pizza cost $8 and pepperoni pizza cost $9. You need to sell at least two of each kind of pizza, and you want to sell at least $180 worth of pizza. Write an inequality.

Respuesta :

Answer:  $180 ≤ 8c + 9p