backto2021
backto2021 backto2021
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Will give brainliest, like, comment and 5 points for the best answer
Could you please help me with this question:

Will give brainliest like comment and 5 points for the best answer Could you please help me with this question class=

Respuesta :

joshuasheng823 joshuasheng823
  • 14-10-2020

Answer:

$1.80, $2.90, $4.00, $10.90

Step-by-step explanation:

For 9/10 mile, the price will be $1.80. For 2 miles, the price will be $2.90. For 3 1/10 miles, the price will be $4.00, and for 10 miles, the price will be $10.90. The relationship between distance travelled and the price is not proportional because it costs $1.00 for the first 1/10 mile and then for every additional 1/10 mile, it only costs $0.10. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Suppose that workers in a country can produce either yams or potatoes, and that all inputs are equally well-suited to the production of both goods. If all worke
Which best describes the organization of sinners into the rings of Hell?
the product of a number and 3 is 6 more than the number which equation models this sentence
what's the difference between democracy and republic
I need help with 1 , 2 and 4
PLEASE HELP What is the equation in standard form of a parabola with a focus of (-3,2) and a directrix of y=4.
What is 6,000 using exponents
Research Project: Victims of Police-Involved Deaths At the end of the book on page 443, Starr says, “It would be easy to quit if it was just about me, Khalil, t
Help me please I will give poits if help
solve the inequality: | x/4 - 7 | < -2