laydaybug laydaybug
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for brand A?

Respuesta :

lumilestecia
lumilestecia lumilestecia
  • 14-10-2020

Answer:

We divide the price of certain number of units of an item by the number of units to find the unit price of that item. For example, to find the unit price of 12 ounces of soup that costs $2.40, divide $2.40 by 12 ounces, to get unit price of soup as $0.20 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

What is a transformer?!?!
explain how to do this problem in steps and include answers as well
How divide 32.4 into 52 step by step.
who wrote plays that poked fun at politians and encouraged the audience to think
Why did Stalin blockade Berlin? How did the United States respond, and what resulted?
write the sum as the logarithm of a single number.log ˯5 (7) +log˯5 (3)
I don't understand 6k-6k+8-12k
A certain bacteria doubles the number of its cells every 20min. A scientists puts 50 cells in a culture desk. How many cells will be in the culture dish after 2
what is 7.75 in word form?
i need help. Semir, Sarah, and SungSo decided to raise money for a local homeless shelter by working in a local deli. The deli agreed to donate to the shelter a