vanessagax
vanessagax vanessagax
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

mark bought 4 pounds of apples for $7.56 what was the cost per pound?

Respuesta :

michaelnava098
michaelnava098 michaelnava098
  • 14-10-2020

Answer:

$1.89 per pound

Step-by-step explanation:

$7.56÷4

Answer Link
kevin2362 kevin2362
  • 14-10-2020
cost of 4 pounds of apples=$7.56
To find:cost of 1 pound of apples
Therefore, cost of one pound of apple = 7.56 / 4
=$1.89
Answer Link

Otras preguntas

HELP PLS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The compound cobalt (II) sulfate forms a hydrate with seven water molecules per formula unit. What are the name and formula of the hydrate
Ian is writing a report about the importance of eating a healthy breakfast each day before going to school. What should he do in his conclusion? A. Introduce ne
Stupendous Productions, Inc. again this year want to put on its Rock-and-Roll Revival, a two-week fesitval with some of the greatest acts in the music industry,
part of a river that empties into a bay or ocean
the algebraic expression for 24a+27​
Giblin Corporation earned $9,700 of service revenue on account during Year 1. The company collected $8,245 cash from accounts receivable during Year 1. Required
angle x = angle y =
Fill in the blanks with the appropriate forms of the verbs.
20 poi 1. How did Lyddie react to seeing a stranger in her home when she climbed through the window? * A. She got scared and ran. B. She was brave. C. She becam