vanessa15329 vanessa15329
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Kiwis are on sale at the grocery store at a price of 10 kiwis
for $4. How much are 15 kiwis at this price?

Respuesta :

brestanley715
brestanley715 brestanley715
  • 14-10-2020
The correct answer is $6 because 4/10 is 0.4 (this is the cost per 1 kiwi) so you multiply 0.4 by 15 to get $6.

Have a nice day
Answer Link

Otras preguntas

ANSWER PLS<3 :))) 25 points each!! see photo below v
Which sentence is written in second-person point of view? Question 15 options: a) After they became informed, they made their own decisions about genetically mo
Explain at least two factors that contribute to the development of aggression. Include at least one strategy that can be used to cope with aggressive impulses.
A water pump fills a dolphin tank at the aquarium at the rate of 100 gallons per minute. The tank holds 75,000 gallons of water when its full. Which calculation
true or false the catholic rulers of spain welcomed all religions to their country and add an explanation
Can two obtuse angles be supplementary? Why or why not?
This is very very very confusing!!!! Anyone know 8th grade stuff? Is this relation a function? _____ Explain how you know.
Which idea is inconsistent with perfect competition?.
Ready 5 mathematics practice and problem solving answer key
Find the slope of the line passing through (2, 10) and (8, 7)