sreelekshmigs2001 sreelekshmigs2001
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

the price of 41gram apple is 10.25 rupees.then how many rupees for 1 kg apple​

Respuesta :

Meadi50
Meadi50 Meadi50
  • 14-10-2020

Answer:

Rs. 250

Step-by-step explanation:

The price of 41 g. apple is Rs 10.25

The price of 1 g. apple is Rs 10.25/41, = Rs 0.25

The price of 1 Kg (1000 g.) is 0.25 x 1000 = Rs 250

Answer Link

Otras preguntas

2. Evaluate the function rule for the given value. y = 4.2 for x = -6​
What would be a good hypothesis and null hypothesis for this scenario? Sally comes to work sick; two days later, three of her coworkers are also sick.
__________ can involve false beliefs that often involve the individual being harassed or manipulated by others. a. emotional indifference b. social withdrawal c
Granite is part of the crust layer of the earth. True False
a sound is first produced by making something BLANK the sound then travels through a BLANK to reach the ears, which are the parts of the body that allow for sou
In what type of system is mechanical energy lost to its surroundings?A. internalB. externalC. closedD. openhelp.
_________________ comes with best-in-class creative publishing tools, so you can create ads from scratch or tap into existing assets.
An explanation would be appreciated!! A blueprint of a plot of land has a scale of cm to m. The length of land measures 15 cm on the blueprint. If l represents
Behavior modification for weight loss is used primarily to reduce or eliminate physical or social stimuli that may lead to _____.
the statement "If A, then B" can be best described as