ayannarivers12 ayannarivers12
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of oranges cost $7. How much does 1 pound of oranges cost? Explain how you solved.

Respuesta :

jcaseal515 jcaseal515
  • 14-10-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

If It's $7.00 for 5 pounds of oranges you would have to take the $7.00 and divide it by the number of pounds purchased which is 5.

$7.00 / 5 = $1.40

Answer Link

Otras preguntas

In examining an organic compound, you discover that it contains the following functional group. What class of organic compound is it? R—O—R aldehyde amine ether
Beans are considered a(n) protein.
Factor 25x ^2 + 10x + 1. (25x + 1)(x + 1) (5x + 1)(5x - 1) (5x + 1)²
What happened during the victorian age? answers?
Thomas Jefferson delivered the Continental Congress a draft of the Declaration of Independence. Which is the indirect object of the sentence? A.Continental Cong
A reporter compared the scores of two basketball teams over the past year. When she listed the scores, she found the lists had the same measure of center but di
which two people first helped spread christianity
Planet a and planet b are in circular orbits around a distant star. planet a is 7.8 times farther from the star than is planet b. what is the ratio of their spe
Which of the following sets represents continuous data? A. {1, 2, 3, …} B. (4, 7) C. {5, 13, 16, 20, 30} D. {…, -9, -6, -3}
whci of the following is true about handlingh dishes and utensils