zuryelapaulino
zuryelapaulino zuryelapaulino
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of three tickets to a movie is at least $21. Write and solve an inequality that represents the price of one ticket.

Respuesta :

gabigurl
gabigurl gabigurl
  • 14-10-2020

Answer:

the answer is 7!

Step-by-step explanation:

divide 21 and 3 and you get 7

Answer Link

Otras preguntas

Teresa needs to buy plastic forks. Brand A has a box of 72 forks for $3.89. Brand B has a box of 96 forks for $6.62. Find the unit price for each brand. Then st
What were Antoine Louvoisler's conributation to chemistry and our knowledge of oxygen What was Antoine Louvoisler's contribution to chemistry and our knowledge
Need help ASAP! What is the answer?
A(n) _____ communicates knowledge and understanding about a person, an event, a place or person, an object, or a concpet.
If you can buy 3 pints of raspberries for $12 how many pints of raspberries can you buy for $20
The transfer of energy through empty space is calleda. conductionb. convection.c. radiationd subductionPlease select the best answer from the choices provided​
Which of the following systems is the earliest one in the boot sequence of a typical x86 or x86-64 Linux computer? (A) BIOS or EFI (B) bash (C) GRUB (D) init
What are the answer I’m confused I need help asp
The following infomrtation is avaialiable for completed job no. 402: direct materials, $170000; direct labor $230000; manufacturing overhead applied, $160000
What might happen to cause scientists to change the model of the atom?