maliyawilliams09 maliyawilliams09
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Respuesta :

bigboianswer
bigboianswer bigboianswer
  • 14-10-2020

Answer:

$1.25 per pound

Step-by-step explanation:

$3.75/3 = 1 pound price

Answer Link
Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 14-10-2020

Answer:

$1.25 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 : 3              Rate

Step 2:

$3.75 ÷ 3         Divide

Answer:

$1.25 : 1

Hope This Helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What groups were threatened by john knox's ideas?
why food coming from stomach is to be made alkaline?
name the different parts of small intestine in proper sequence
What is the maximum number of turning points the function f(x)=7x^5+6x^3-4x^2+1 , can have
What are future effects on society and business using computers?
when was Abraham Lincoln was born
The figures shown are similar. What is the scale factor?  A. 1/4  B. 2/3  C. 3/4  D. 1/6
What is the role of diaphragm in the digestive system?
why food coming from stomach is to be made alkaline?
A 76.5 kg cross-country skier skiing on unwaxed skis along dry snow at a constant speed of 4.00 m/s experiences a force of friction of -60.0 N.  What is the coe