tessachallenger tessachallenger
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

The price of blueberries varies directly with the weight of the blueberries purchased. Two pounds of blueberries cost $4.

What is the cost of 9 pounds of blueberries

Respuesta :

shetlerben9
shetlerben9 shetlerben9
  • 14-10-2020

Answer:

$18

Step-by-step explanation:

Figure out what 1 pound costs, which is $2, then multiply by 9.

Answer Link

Otras preguntas

Why is oxygen a molecule but not a compound? A) It only contains atoms of single elements B) It contains atoms from different elements C) Oxygen can''t form com
if you placed a bacillus in a hot , dry environment it would?
Rewrite each statement using symbols Fourteen more than six
Which organism MUST live in the photic zone of the ocean biome? A) algae B) clams C) whales D) burrowing crabs
How to make 36/10 as a decimal
what is 3 fourths of blank equals 75?
how does air blowing from a fan make you feel cooler if the air is the same temperature?
please help me on this problem just this one. Which best describes the boy in "Boy Flying"? A. He is proud of all the hard work he did to learn how to fly. B
Write a sentence that mentions a foreign country,a sport,and an athlete.
The process of "digestion" in a cell is aided by the _____. A. cytoplasm B. nucleus C. lysosome D. mitochondria