indiansrrad indiansrrad
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ten boxes for $8.00 or 8 boxes for $6.00?
Which is a better deal. No need to show any work.

Respuesta :

secondworldwarobsess
secondworldwarobsess secondworldwarobsess
  • 15-10-2020

Answer:

Ten boxes for $8.00.

Answer Link
mathgirl144
mathgirl144 mathgirl144
  • 15-10-2020

Answer:

Ten boxs for $8.00 is better. :D

Step-by-step explanation:

10 divided by 8 is 1.25, and 8 divided by 6 is 1.33. Therefore 10 boxes for $8.00 is a better choice because you are getting more for less money! hope that helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

I got some coding hw. Thanks! :)
A monkey makes a pendulum by tying a 10-meter long cord to a banana. The pendulum swings back and forth, beginning from rest at the leftmost position. At the hi
Can someone help me with my essay? I’m suppose to be telling why we should support the Continental Association from the Patriots Point of view.
Helpppppppppppppp meeeeeeeee plssssssssss
help me please i need this soon
B D C E Right triangle ABC is reflected over AC, then dilated by a scale factor of to form triangle DEC. Which statements about the two triangles must be true?
In global markets, there is not a central system of law. True or False
A cone has a base radius of 3cm and height of 10cm. A. Find the volume of the cone. B. If the mass of the cone is 6kg, find its density.
Why are parallel grammatical construction important in an outline
Please explain the importance of considering the following when preparing to deliver a speech: Audience Purpose Tone