angleicajeans angleicajeans
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

What is the cost per ounce of a 14 ounce can of soup priced at $.98?

Respuesta :

jaylachance36
jaylachance36 jaylachance36
  • 15-10-2020
$0.07 or 7 cents per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Yesterday raina had c baseball cards .today she got 24 more . Using c , write an expression for the total number of baseball cards she has now .
which of the following does not need and apostrophe inserted or deleted? A.her parent's proud faces were bess' best reward. B.her parents proud faces were bess
Use properties of addition and subtraction to evaluate the expression. −57−14−23
Brian bought a 15-pound bag of concrete. He split the bag into smaller bags that each hold two and one half pounds. How many smaller bags did he fill
help wanted.............................
Someone please help me figure this question out!!
there are 3 rows of seats in each row in a school auditorium there are 15 rows in the auditorium .each new seat costs 74$ what is the cost for the new seats?
Assume that Odysseus represents the ancient Greeks’ ideal of a man and that Penelope represents their ideal of a woman. In what ways are the characters similar
-5c+9c=-20 show work please
Unlike in many other democracies, elections in the united states are traditionally held on