Seudónimo Seudónimo
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jadon had $313 to spend on 8 books. after buying them he has $17. how much did each book cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-10-2020

Answer:

$37 per book assuming they're all the same cost

Step-by-step explanation:

$313 - $17 = $296

$296/8 = $37

Answer Link
Bbbumblebee123
Bbbumblebee123 Bbbumblebee123
  • 15-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Jadon starts with $313.

If he only has $17 after buying the 8 books.

This means that the 8 books cost $296.

( Since 313 - 17 = 296)

To find the cost of 1 book, divide by 8.

8 books = $296

1 book = 296/8 = $37

Answer Link

Otras preguntas

what functions are performed by all living organisms?
129 rounded to the nearest ten
What is 8.12 rounded to the nearest ten?
The merge process involves which two types of files? a. Mail merge template and mailings b. Primary and secondary c. Text and merge fields d. Main document
If the subtrahend is 9 and the difference is 8 what is the minuend?
Which sentence is written in the passive voice? a. John gave Marty the job. b. We ate dinner at the finest restaurant in town. c. Katlyn was given a babysitt
If a 12 - sided regular polygon rotates about its center, at which angle of rotation will the image of the polygon coincide with the preimage? a. The polygon is
Write 12 ten thousands, 8 thousands,14 hundreds, 7 ones in standard form
Express 5601 in scientific notation
What determines the size of an atom