jhon1seed
jhon1seed jhon1seed
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Little Bo Peep needs to buy 10 new sheep.
Farm M: one sheep costs $20
Farm Q: Set of 5 sheep costs $75.
How much will it cost Little Bo Peep to buy 10 sheep from Farm M?

Respuesta :

uihegoeur uihegoeur
  • 15-10-2020

Answer:

200$

Step-by-step explanation:

10 TIMES 20 IS 200

Answer Link

Otras preguntas

factor the trinomial or state that it is prime 4y²+54y-90
How do the media affect which issues the public thinks are important?
Why can you remove paint with white spirit but not water?
There are 156, 208 and 260 students in Groups A, B, C respectively. Buses are to be hired to take them for a field trip. Find the minimum number of buses to be
Mr Castle shares out 54 marbles between Emily and jack the ration 5:1 How much marbles does each child get?
1/3 of something = 3
Mr Castle shares out 54 marbles between Emily and jack the ration 5:1 How much marbles does each child get?
There are 156, 208 and 260 students in Groups A, B, C respectively. Buses are to be hired to take them for a field trip. Find the minimum number of buses to be
how do you say, do you want to build a snow man in spanish?
Differentiate the following functions s=4e^3t-e^-2.5 w.r.t.t