Igetoverwhelmed
Igetoverwhelmed Igetoverwhelmed
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha's dad paid $47.00 for 20 gallons of gas. What is the price, per gallon of gas in dollars and cents? $

Respuesta :

Rileygrey245
Rileygrey245 Rileygrey245
  • 15-10-2020

Answer:

2.35 dollars per gallon

Step-by-step explanation:

All you have to do for a question like this is divide the amount of money by the amount of product.

47 divided by 20 = 2.35

Answer Link
summerchatcher
summerchatcher summerchatcher
  • 15-10-2020

Answer:$2.35

Step-by-step explanation: If you divide $47.00 by 20 you get $2.35.

So the price per gallon is $2.35.

Answer Link

Otras preguntas

Which product is typically made using softwood?
FREE BRAINLY IF YOU HELP
A culture of bacteria has an initial population of 470 bacteria and doubles every 8 hours. Using the formula P_t = P_0\cdot 2^{\frac{t}{d}}P t ​ =P 0 ​ ⋅2 d t ​
I am the combination of keys used to write data in multiple lines in the same cell​
The number 4,250 is ten times smaller than what number?
will give brainliest and 5 stars and thanks!
Hey! Can someone help me?
3. PART A: What does the word "hotbed" mean as it is used in paragraph 10? O A a place of decline OB a place of growth OC a place of shame OD a place of diversi
Given: ABC~UVW FIND line UV
Write a paragraph to explain how Motown Records became a hit with music fans in the 1960s. Use examples from the Article to support your ideas.