PennyBugarin PennyBugarin
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jane buys candy that costs $6 per pound. She will spend more than $30 on candy. What are the possible numbers of pounds she will buy?

Respuesta :

Chasity888 Chasity888
  • 15-10-2020

Answer:

5 pounds will be your answer

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

There are 2 cubes that are numbered 1 through 6. During a game, both are rolled and the faces landing up are added. How many ways can a person playing the game
Please help!! The amount a string stretches varies linearly with the mass applied to the spring, as can be seen in the video. In the video, with no additional m
Is this work correct? 4(x+2)≤8 4x+8≤8 -8 -8 4x≤8 4x/4≤8/4 x≤0
Simplify the expression above
How do the democratic principles in the english bill of rights demonstrate the triumph of parliament?
The chemical formula for a molecule that contains two chlorine c1 atoms is
If a man who weighs 50 pounds on the moon how much would I weigh on earth
-5f - 7g + f - 5g - 4 + f
was Babylonia society at this time monotheistic or polytheistic
Nicotine changes levels in the brain directly, altering behavior.