bxbblybee
bxbblybee bxbblybee
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.40. At this rate, how much do two ice cream cones cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-10-2020

Answer:

two cost 5.6 dollars

Step-by-step explanation:

8.4 / 3=2.8$

2.8*2=5.6$

Answer Link
1033453
1033453 1033453
  • 15-10-2020

Answer:

$5.60

Step-by-step explanation:

You first take 8.40 and divide it by 3. Which makes you get 2.8. 2.8 is the cost per ice cream cone. Do 2.8 times 2 to get 5.6.

Answer Link

Otras preguntas

Brainliest how many organs are in human body?
The different between a woman and a men gave me 5 things
Anything the government does solve a problem is called
Lisa is playing a video game in which she takes care of cats and dogs. She takes care of 4 cats for every 1 dog. If Lisa takes care of 12 cats in the game, how
Write an email to Sammy. Answer Sammy's questions and ask Sammy your questions from A. Use the simple present.
1. Most deserts are located near the Tropic of Cancer and the Tropic Capricorn. Which parallel lies midway between these two lines?
what term refers to the study of bodily responses and adaptations to exercise?
are 38 and -15 like terms?
subtract 9x^2-7 from -4x^2+6
2. the following is an example of punishment: chris uses swear words frequently. every time he swears his mother makes him put a dollar in a jar. his swearing b