vanessa15329 vanessa15329
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Watermelons are on sale at the grocery store. They cost $6
for 2 watermelons. How many watermelons could you buy
for $21?

Respuesta :

kamilmcgrue
kamilmcgrue kamilmcgrue
  • 15-10-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Answer Link
jjones25881
jjones25881 jjones25881
  • 15-10-2020

Answer:10 watermelons

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Have you made any adjustments to your workout routine to increase your activity level and improve on your achievements? What adjustments will you make to contin
What are the main agricultural products in the Midwest
Place each number on the number line. Use the number line to round the numbers to the nearest 1000. 39,892
Solve the following problem which includes scientific numbers. Show answer in scientific notation. (1.49 × 10–2) × (2.3 × 10–3) =
What is not of the three primary resources that families have to reach financial goal?A. TimeB. MoneyC. EducationD. Energy
The ratio of the sides of similar triangles ABC and DEF is 3:1. What is the measure of angle EDF? A: 52 degrees B: 90 degrees C: 52 degrees D: ? E:
What is any point along the line on a solubility curve called?
Describe the transformation of the graph of f into the graph of g as either a horizontal or vertical stretch. f as a function of x is equal to the square root
the northeast is one of the most heavily industrialized and urbanized areas in the world. true or false
WHY DOES SOLVING RADICAL EQUATIONS NEED A DIFFERENT PROCESS? HOW DO EXTRANEOUS SOLUTIONS ARISE FROM RADICAL EQUATIONS?