dannyboy23723
dannyboy23723 dannyboy23723
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lucy bought 6 notebooks for $15.30. What is the cost of a notebook, in dollars, if all the notebooks cost the same?

Respuesta :

25unwnik
25unwnik 25unwnik
  • 15-10-2020

Answer: Each notebook cost $2.55

Step-by-step explanation:

You divide $15.30 by 6, which equals $2.55.

Answer Link
Tigersrock0215
Tigersrock0215 Tigersrock0215
  • 15-10-2020

Answer:

$2.55

Step-by-step explanation:

$15.30/6=$2.55

Answer Link

Otras preguntas

solve for x: 4+7x-3x+2=8x+6
When the only force affecting an object is gravity , that object is in what? *blank*
What is 0.5 simplified
Find three numbers between -0.55 and -0.54
Based on the sports cluster web below, which of the following choices is the BEST thesis statement? a. Sports require college, fun, cooperation, athleticism, an
you are running a 1m/s and increase your velocity to 2.5m/s in 5s. what is your acceleration?
Please Help!!!!!! On her way from home to the grocery store, a 6-mile trip, Veronica stopped at a gas station to buy gas. After filling her tank, she continued
Which group of words is a sentence fragment? A. Mom and Dad often get up early on Saturdays to go to yard sales. B. My parents do not like to spend extra mo
Jared is redoing his bathroom floor with tiles measuring 6 in. by 14 in. The floor has an area of 8,900 in. What is the least number of tiles he will need?
How do you do 60 divided by 8