kvgui79mpv kvgui79mpv
  • 15-10-2020
  • Physics
contestada

If 7kg of onions costs 140 rupees then how much would we pay for 12kg of onions?

Respuesta :

joshuasheng823 joshuasheng823
  • 15-10-2020

Answer:

240 rupees

Explanation:

As 7 kg of onions costs 140 rupees, each kg costs 20 rupees, and 12x20=240 rupees.

Answer Link
therodaskids2020
therodaskids2020 therodaskids2020
  • 15-10-2020

Answer:  7kg = 140 Rupees. Now we had the cost of one onion is 20 Rupees. = 240 Rupees.

Answer Link

Otras preguntas

Why might the federal government play a role in the protection of voting rights?
Find the diameter of cylindrical wooden pot if 132 inch of wire required to round it 3 times on it.[π22/7]​
Roberto is applying for a mortgage. He has a monthly gross income of $3,500. The home he would like to buy has monthly payments for the following: $1,000 mortga
the price of customer goods _______ increasing.is arehas beenwere​
¿De cuántas formas puede un juez otorgar el primero, segundo y tercer premio en un concurso que tiene ocho concursantes?
What are the smaller bulbs called?
QQCITYBET Bonus New Member.. 200% Minimal Depo 50ribu.. 100% Minimal Depo 50ribu.. https://www.care2.com/my/petitionsite
What is an example of superstitious behavior?
Which of the following is an example of a direct question? •"I understand that you wish to improve your supply chain, right?" •"Why do you think you want to upg
7. What is one reason to use this strategy for multiplication?