nely1193 nely1193
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 10-ounce box of
cereal is $4.50. What
is the cost in dollars
of each ounce?

Respuesta :

corbink1
corbink1 corbink1
  • 16-10-2020

Answer:

45 cents for each ounce.

Step-by-step explanation:

Take away the decimal, divide 450 by 10, and you get 45.

Answer Link
annxhj
annxhj annxhj
  • 16-10-2020
10x = 4.5
divided 10 to both sides leaves u with 0.45.
Answer is $0.45!
Answer Link

Otras preguntas

Which could be considered an act Indicating acceptance of the Social contract
Which influential work about the Vietnam War was written by Tim O'Brien?
how to divide 16 by 3/5
mixed numbers from 6 to 7, with an interval of 1/5 in between each pair of mixed numbers
Positive fractions less than 1, with an interval of 1/8 between each pair.
Select the word that best completes the sentence: Poe's stories are often read on Halloween because they _______________ a scary mood.
what is the difference in place value between the 2 in 324 and the 2 in 0.324
in a bag of 400 jelly beans, 25% of the jelly beans are red in color. If you randomly pick a bean from the bag, what is the probability that the jelly bean pick
Which word in the sentence, if any, should be followed by a comma? My first pet was Zoe a golden retriever. A. pet B. There is no error in comma usage. C. was D
Which pronoun best completes the sentence? Each of the boys had prepared ______ remarks well. A. him B. his C. he D. their