picklerickk224 picklerickk224
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for 1 6 of a pizza. What is the cost per pizza?

Respuesta :

ricejuice07
ricejuice07 ricejuice07
  • 11-11-2020

Answer:

3*16=48

Step-by-step explanation:

If 1/16th of a pizza is 3 dollars, 1/16*16=1    3*16=48

Therefore,

1 pizza is $48

You really paying that much for one pizza

Answer Link
nya23432
nya23432 nya23432
  • 06-11-2021

18 is answer i think

Answer Link

Otras preguntas

How does Ishmael Beah learn about the existence of the Sierra Leone Civil War?
what is the ratio 25 to 35
Kemal believed that the only way Turkey could modernize and survive was to eliminate the influence of _____________ from the government. a.Islamc. Christianity
The first civilizations arose _____ because the conditions for farming were good. Either in the mountains, near the sea, in river valleys or in the desert
Simplify and solve this equation for q: 3q + 5 + 2q – 5 = 65. A. q = 23 B. q = 13 C. q = 15 D. q = 11
A key is a taxon. True False
(I) handed (my) flowers to (her) in front of (everyone). Which underlined pronoun functions as an adjective in the sentence?
What was the policy were Hitler was allowed to break the treaty of Versailles
Michael Bought 0.44 pounds of sliced turkey. What is the value of the digit in the hundredths place?
Why does oceanic lithosphere sink beneath continental lithosphere at convergent boundaries?