446713 446713
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Miguel bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to the number of pounds of walnuts, x?

Respuesta :

siennasmit711001
siennasmit711001 siennasmit711001
  • 11-11-2020

2.73

For each pound of walnuts, it costs $2.73.

All you have to do is divide 10.92 by 4.

Answer Link

Otras preguntas

What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?